Kvalitné oblečenie PeKaM  |  DOPRAVA ZADARMO už od 100 €.

Váš nákupný košík je prázdny

04.10.2023 Aké pracovné rukavice si vybrať?

Pracovné rukavice sú neoddeliteľnou súčasťou pracovnej výstroje v mnohých odvetviach. Správne vybrané rukavice môžu chrániť ruky pred rôznymi nebezpečenstvami a zabezpečiť komfort počas pracovného dňa. V tomto článku si rozoberieme rôzne typy pracovných rukavíc, ako sú celokožené, textilné, polomáčané/celomáčané, zváračské, jednorázové, špeciálne a zimné, a na to, ako si vybrať ten správny typ pre vaše potreby.

 

Celokožené rukavice

Celokožené rukavice sú vyrobené z pravej kože a poskytujú vynikajúcu ochranu a odolnosť voči mechanickým poškodeniam. Sú ideálne pre práce, kde je potrebná pevná a odolná ochrana rúk, ako sú stavebné práce, drevoobrábanie alebo práce s hrubými materiálmi.

 

Výhody: Celokožené rukavice sú odolné voči trhaniu a opotrebovaniu, a tvarujú sa podľa rúk s používaním, čím zvyšujú pohodlie. Tieto rukavice sú ideálne pre práce, kde je potrebná dobrá otepľujúca vrstva.

 

Opatrenia: Pri používaní týchto rukavíc je dôležité dbať na ich pravidelnú údržbu a ošetrovanie, aby sa zachovala ich odolnosť a životnosť.

 

Textilné rukavice

Textilné rukavice sú vyrobené z rôznych textilných materiálov, ako sú bavlna, nylon alebo polyester. Sú ideálne pre rôzne typy práce, vrátane montáže a ľahších úloh.

 

Výhody: Textilné rukavice sú pohodlné, ľahké a umožňujú pohyblivosť rúk. Sú vhodné pre práce, kde nie je potrebná vysoká odolnosť.

 

Opatrenia: Pri práci s textilnými rukavicami treba zvážiť, že nemajú takú vysokú odolnosť ako iné typy rukavíc, preto sa nehodia na práce so zvýšeným rizikom poškodenia rúk.

Polomáčané/Celomáčané rukavice

Polomáčané a celomáčané rukavice majú ochrannú vrstvu na dlanách a prstoch, ktorá je vyrobená z materiálu odolného voči vlhkosti alebo kvapalným chemikáliám. Tieto rukavice sú vhodné pre práce, kde hrozí kontakt s nebezpečnými látkami alebo vodou.

 

Výhody: Polomáčané a celomáčané rukavice poskytujú ochranu pred kvapalinami a nebezpečnými látkami, pričom ponechávajú prstovú ohybnosť.

Opatrenia: Pri výbere týchto rukavíc treba zabezpečiť, aby boli správne tesniace, aby sa minimalizovalo prenikanie kvapalín.

Zváračské rukavice

Zváračské rukavice sú navrhnuté špeciálne pre zváračov a práce spojené s vysokými teplotami a iskrami. Tieto rukavice majú špeciálne materiály, ktoré odolávajú extrémnym teplotám a ochraňujú ruky pred popáleninami a iskrami.

 

Výhody: Zváračské rukavice poskytujú vynikajúcu ochranu pred teplotnými rizikami spojenými s procesom zvárania.

 

Opatrenia: Pri práci so zváračskými rukavicami je nevyhnutné dodržiavať bezpečnostné normy a postupy zvárania.

Jednorázové rukavice

Jednorázové rukavice sú vyrobené z latexu, vinylu alebo nitrilu a sú určené pre jednorazové použitie. Sú široko používané v medicíne, potravinárstve a ďalších odvetviach, kde je potrebná hygiena a ochrana.

 

Výhody: Jednorázové rukavice sú ľahké a pohodlné na nosenie a poskytujú hygienickú ochranu.

 

Opatrenia: Po jednorazovom použití by mali byť rukavice správne zlikvidované, aby sa zabránilo šíreniu infekcií alebo kontaminácii.

Špeciálne rukavice

Špeciálne rukavice sú navrhnuté pre špecifické odvetvia alebo úlohy, ktoré vyžadujú špeciálnu ochranu alebo funkčnosť. Napríklad chemikálie odolné rukavice alebo rukavice s integrovanými senzormi pre technické práce.