Kvalitné oblečenie PeKaM  |  DOPRAVA ZADARMO už od 100 €.

Váš nákupný košík je prázdny

25.08.2023 Aké zváračské rukavice si vybrať a na čo si dať obzvlášť pozor?

Pri zváraní je ochrana pracovníka nevyhnutná, a jedným z dôležitých prvkov tejto ochrany sú zváračské rukavice. Správne zvolené rukavice môžu minimalizovať riziko zranenia, popálenín alebo iných nepríjemných následkov spojených so zváraním.

Pri zváraní je ochrana pracovníka nevyhnutná a jedným z dôležitých prvkov tejto ochrany sú zváračské rukavice. Správne zvolené rukavice môžu minimalizovať riziko zranenia, popálenín alebo iných nepríjemných následkov spojených so zváraním. V tomto článku sa pozrieme na to, ako si vybrať správne zváračské rukavice a na čo si pri tom dať obzvlášť pozor.

Rukavice pre konkrétne typy zvárania

Pri výbere zváračských rukavíc je dôležité zvážiť druh zvárania, ktorý budete vykonávať. Rôzne typy zvárania môžu vyžadovať špecifické vlastnosti rukavíc. Napríklad pri TIG zváraní je dôležitá vysoká ovládateľnosť a citlivosť, čo si vyžaduje tenké rukavice s prstencami na jednotlivé prsty. Na druhej strane pri MIG zváraní, kde je väčšie riziko striekajúcej trosky, budú vhodnejšie rukavice s väčšou ochranou pred troskou.

Materiál a odolnosť voči teplu

Jeden z hlavných faktorov, ktoré treba zvážiť pri výbere zváračských rukavíc, je ich materiál a odolnosť voči teplu. Rukavice by mali byť vyrobené z odolného materiálu, ktorý zvládne vysoké teploty spojené so zváraním. Najčastejšie sa používajú rukavice vyrobené z kože alebo špeciálneho ohňovzdorného materiálu.

Správna veľkosť a pohodlie

Rukavice by mali byť dostatočne pohodlné a dobre padnúť na ruky. Nesprávna veľkosť rukavíc môže obmedziť pohyb prstov a spôsobiť nepríjemnosti pri práci. Pri výbere si preto dajte záležať na tom, aby ste našli rukavice, ktoré vám dobre sedí a umožňujú pohodlný a bezpečný pohyb rúk.

Ochrana pred elektrickým prúdom a inými nebezpečenstvami

Pri zváraní sú rukavice často prvou líniou obrany pred elektrickým prúdom a inými nebezpečenstvami. Preto sa uistite, že zvolené rukavice majú dostatočnú izolačnú schopnosť a sú schopné ochrániť vás pred možnými nebezpečnými situáciami.

Pravidelná údržba a výmena

Rukavice podliehajú opotrebeniu a môžu sa poškodiť pri zváraní. Je dôležité pravidelne ich skontrolovať a v prípade potreby ich vymeniť. Ak si všimnete trhliny, dierky alebo iné poškodenia, je načase zvážiť výmenu rukavíc za nové.

Záver

Výber správnych zváračských rukavíc je kľúčový pre vašu osobnú bezpečnosť pri zváraní. Rôzne typy zvárania si vyžadujú rôzne vlastnosti rukavíc, a preto je dôležité zvážiť, aký druh práce budete vykonávať. Materiál, odolnosť voči teplu, správna veľkosť a ochrana pred rizikami sú všetko faktory, na ktoré treba pri výbere rukavíc myslieť. Nezabúdajte tiež na pravidelnú údržbu a výmenu, aby vaša ochrana zostala na vysokej úrovni.

Pamätajte si, že vaša bezpečnosť je na prvom mieste, a preto sa vždy rozhodujte pre rukavice, ktoré budú najlepšie zabezpečovať vašu ochranu pri zváraní.