Kvalitné oblečenie PeKaM  |  DOPRAVA ZADARMO už od 100 €.

Váš nákupný košík je prázdny

03.04.2024 Bezpečne a Pohodlne: Ako Vybrať Ideálnu Pracovnú Obuv

Pracovná obuv je základnou súčasťou pracovného odevu, či už ide o stavenisko, sklady, továrne alebo kancelárie. Správna pracovná obuv nielenže poskytuje ochranu pred možnými úrazmi, ale aj zabezpečuje pohodlné prostredie pre dlhodobé používanie. Pri výbere pracovnej obuvi je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov, ktoré zahŕňajú bezpečnosť, pohodlie, typ pracovného prostredia a typ obuvi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Bezpečnosť je prioritou

Bezpečnosť je prvoradým kritériom pri výbere pracovnej obuvi. Pri práci v prostrediach, kde existuje riziko úrazu, ako sú ťažké predmety, nebezpečné chemikálie alebo ostré predmety, je nevyhnutné mať na pamäti bezpečnostné normy a požiadavky. Tu sú niektoré základné bezpečnostné vlastnosti, ktoré by mala mať pracovná obuv:

 • Ochrana prstov a chodidla: Uprednostnite obuv s ochrannou kovovou špičkou alebo kompozitným materiálom, ktoré chráni prsty pred zraneniami spôsobenými pádom ťažkých predmetov, taktiež si dajte pozor aby obuv obsahovala planžetu proti prepichu.

 • Protiišmyková podrážka: Vyhľadávajte obuv s podrážkou, ktorá poskytuje dobrú trakciu na rôznych povrchoch, čo znižuje riziko pošmyknutia alebo pádu.

 • Odolnosť voči chemikáliám a olejom: Ak pracujete s chemikáliami alebo olejmi, vyberte si obuv vyrobenú z materiálov odolných voči týmto látkam, aby sa minimalizovalo riziko poškodenia.

2. Pohodlie pre dlhodobé nosenie

Pohodlie je ďalším dôležitým aspektom pri výbere pracovnej obuvi. Nepohodlná obuv môže spôsobiť bolesť a nepríjemnosti, čo môže ovplyvniť vašu produktivitu a pohodu počas pracovného dňa. Tu je niekoľko faktorov, na ktoré by ste sa mali sústrediť, aby ste zabezpečili pohodlné nosenie pracovnej obuvi:

 • Vnútorná výstelka: Vyberte si obuv s pohodlnou a podpornou výstelkou, ktorá absorbuje nárazy a znižuje únavu chodidiel.

 • Dýchanie: Materiály, ktoré umožňujú nohám dýchať, sú výbornou voľbou, pretože udržiavajú nohy suché.

 • Veľkosť a šírka: Uistite sa, že obuv sedí správne a ponúka dostatok priestoru pre prsty, aby sa predišlo treniu a vzniku pľuzgierov.

3. Typ pracovného prostredia

Rôzne pracovné prostredia vyžadujú rôzne typy pracovnej obuvi. Tu je niekoľko príkladov, ako sa prispôsobiť podľa typu prostredia:

 • Stavenisko: Pri práci na stavenisku je nevyhnutná obuv s pevnou podrážkou a ochranou prstov, aby sa minimalizovalo riziko úrazu spôsobeného pádom predmetov.

 • Skladové prostredie: V sklade je dôležité mať obuv s antistatickými vlastnosťami, ktorá minimalizuje riziko elektrického výboja a poškodenia elektroniky.

 • Kancelárske prostredie: Pre kancelárske prostredie je vhodná ľahká a priedušná obuv, ktorá ponúka dostatočnú podporu chodidla, ale zároveň je dostatočne štýlová a pohodlná na dlhodobé nosenie.

4. Typ obuvi

Pri výbere pracovnej obuvi môžete zvážiť rôzne typy v závislosti od vašich preferencií a požiadaviek pracovného prostredia:

 • Členkové topánky: Poskytujú väčšiu podporu členkom a sú vhodné pre prostredia, kde je riziko vyvrtnutia členku alebo iných úrazov.

 • Poltopánky: Sú vhodné pre prostredia, kde je potrebná väčšia flexibilita a pohyblivosť, ale zároveň poskytujú ochranu prstov a pohodlie.

 • Sandále: Sandále sú ideálne pre teplejšie prostredia, kde je dôležité, aby nohy mali dostatok vzduchu. Vyberte si sandále s uzavretou špičkou a pevnou podrážkou pre väčšiu bezpečnosť.

Pri výbere správnej pracovnej obuvi je dôležité zvážiť kombináciu bezpečnosti, pohodlia a vhodnosti pre dané pracovné prostredie. Investícia do kvalitnej pracovnej obuvi nie je len investíciou do vášho zdravia a pohodlia, ale aj do bezpečnosti a efektivity vo vašom pracovnom živote.