Kvalitné oblečenie PeKaM  |  DOPRAVA ZADARMO už od 100 €.

Váš nákupný košík je prázdny

31.01.2024 Pracovná prilba

 

Pracovné prilby sú klasifikované ako osobné ochranné prostriedky. Existujú určité profesie, kde ich použitie vyžaduje zákon a rôzne predpisy. Úlohou pracovnej prilby je chrániť hlavu pred padajúcimi objektmi a nárazmi. Prilba môže byť vybavená špeciálnymi príslušenstvami, ktoré sú potrebné pre danú pracovnú činnosť.

Konštrukcia pracovnej prilby

Škrupina pracovnej prilby

Škrupina predstavuje kľúčovú súčasť prilby, jej úlohou je odolať nárazu a rozptýliť jeho energiu na širšiu oblasť. Je vyrobená z materiálov ako sú termoplasty alebo lamináty. Môže byť doplnená o regulovateľné vetracie otvory. Prilby vyrobené z termoplastov (ako je ABS) sa vyznačujú svojou ľahkosťou a flexibilitou.

Na druhej strane, laminátové prilby ponúkajú vyššiu odolnosť, avšak sú ťažšie a drahšie.

Polstrovanie

Polstrovanie v prilbe slúži na tlmenie možných nárazov a udržuje prilbu v optimálnej polohe. Môže byť vyrobené z rôznych materiálov, ako sú plasty, koža, penové alebo textilné materiály. Prilba je vybavená nastaviteľnými vnútornými pásmi, ktoré umožňujú prispôsobenie veľkosti výplne.

Upínacie pásky

Upínacie pásky sú nevyhnutné pre udržanie prilby na hlave pri intenzívnejších pohyboch. Sú vyrobené z materiálov ako textilné látky a koža. Môžu byť vybavené regulačnými prackami a suchým zipsom, a niekedy aj systémom pre rýchle zapínanie.

Drevorubačská ochranná prilba

Ochranná prilba určená pre drevorubačov a prácu s motorovou pílou sa odlišuje od štandardnej stavbárskej prilby, predovšetkým vďaka integrovaným chráničom sluchu a ochrane tváre.

Doplnkové vybavenie

Tepelná vložka určená pre zimné obdobie poskytuje vylepšenú izoláciu proti chladu. Sluch je chránený vďaka integrovaným chráničom sluchu, ktoré efektívne tlmenia hlučné zvuky. Na ochranu tváre je k dispozícii odnímateľný štít vyrobený z plexiskla alebo sieťoviny. Bezpečnosť pri práci je zvýšená vďaka reflexným prvkov. 

Veľkosť ochrannej prilby

Pracovné prilby sú zvyčajne vyrábané v univerzálnej veľkosti, avšak ich veľkosť je možné upraviť pomocou nastaviteľných pásikov. Pri niektorých modeloch prilieb je dôležité zmerať obvod hlavy, ktorý sa meria tesne nad obočím a ušami.